sobota, 8 stycznia 2011

Stosik styczniowy I (i mam nadzieję, że nie ostatni;))

    Już styczeń rozkręcił się na dobre, a ja nie zaprezentowałam Wam jeszcze moich zdobyczy:) Zapewne coś jeszcze sobie dopożyczę, zobaczę co mi mój ZNAK prześle... Ale póki co (na zdjęciu gościnnie Jakub Wędrowycz):

1) Sekretne życie pszczół - Sue Monk Kidd - na tą książkę miałam ochotę od dawna, czułam zapotrzebowanie na zmianę swojego "profilu czytelniczego" (ostatnio jakoś był japońsko-indyjsko-afrykański). Książka wciągnęła mnie już od pierwszych stron. Wybrałam ją również jako lekturę do wyzwania Papierowy zwierzyniec.
2) Ja, Tituba, czarownica z Salem - Maryse Conde - ileż ja się na nią naczekałam w bibliotece... ale warto było. Opis na końcu książki korci i zachęca niesamowicie. Zawsze interesowały mnie postaci dziewczyn i kobiet oskarżanych o czary w literaturze, liczę na pasjonującą i głęboką lekturę.
3) Wieże z kamienia - Wojciech Jagielski - coś do wyzwania Reporterskim okiem. Wprawdzie nie deklarowałam książki, ale czasem spontaniczne lektury są najlepsze. Rzecz (prawdopodobnie) o wojnie w Czeczenii. Ostatnio często się z tym tematem stykam.
4) Zakochany duch - Jonathan Carroll - ostatnio naszło mnie na powrót do serii Salamandra wydawnictwa Rebis, mam do niej pewien sentyment (ten druk i śliczne okładki towarzyszyły mi gdy jako nastolatka poznawałam "Spóźnionych kochanków" Whartona). Poza tym zainteresowały mnie recenzje książek Carrolla, takich na poły fantastycznych, na poły magicznych. Zobaczymy, co z tego wyniknie.
5) Namiętność - Jeanette Winterson - również Salamandra, będzie chyba jakiś romans z historią w tle... nie czytam ani romansów, ani książek historycznych, ale po przeczytaniu kilku stron ta książka mnie zahipnotyzowała.
6) Podziemni - Jack Kerouac - poszłam za ciosem. Kilka cienkich Salamander na rozgrzewkę. Tu skusił mnie opis na okładce. 
7) Czarownik Iwanow - Andrzej Pilipiuk - Gość mój szacowny. Wprawdzie czytać nie trzeba, ale jak się oprzeć mając w domu książkę. Rozmawiamy sobie miło, dużo ciekawych rzeczy ma mi pan Jakub do opowiedzenia o wojennych czasach, o przesądach, czarach... a jego instrukcje walki z wampirami mogą okazać się bezcenne (w perspektywie trendów współczesnej literatury;))