wtorek, 14 grudnia 2010

Stosik grudniowy II

1) W zwierciadle niejasno - Jostein Gaarder - wreszcie zdobyłam coś do wyzwania świątecznego; jak dotąd znam tego pana jedynie z książki "Świat Zofii" czytanej dawno, dawno temu. Ale książka króciótka, do połknięcia w jeden wieczór wręcz.
2) Gawędziarz - Mario Vargas Llosa - polowałam na tę książkę i wreszcie mam. Do projektu Nobliści jak znalazł, ostrzę sobie na nią ząbki, mam nadzieję, że Llosa sprosta i tym razem moim oczekiwaniom:)
3) Imperium mrówek - Bernard Weber - wpadła mi w oko przypadkiem i, mimo niezbyt miłych wspomnień związanych z książkami o zwierzakach (nie doczytałam ani "Sprawiedliwości owiec" ani "Poluj, bo upolują ciebie"), postanowiłam dać jej szansę - oprócz sensacji z życia mrówek okładka obiecuje ciut filozofii i socjologii, zobaczymy. Jest to tom pierwszy z trzech. Czytał ktoś?
4) Moje skradzione życie - Renee Villancher - historia Francuzki, która została zmuszona do życia na wygnaniu w Rosji, nie mogąc powrócić do swego kraju. Bardzo mnie pociągają takie historie swą autentycznością. Ta książka wpisze mi się też chyba do wyzwania Rosja w literaturze:) 
5) Tajemnica Bożego Narodzenia - Jostein Gaarder - kolejna wyzwaniowa książka wprowadzająca w atmosferę tych pełnych magii świąt:) Od strony graficznej bardzo apetyczna:) 
6) Zapach kwiatów i śmierci - Nadine Gordimer - okładka średniociekawa, ale autorka noblistka, forma opowiadań i tematyka południwoafrykańska jednak mnie skusiły:) Lubię opowiadania, bo można je czytać z przerwami na coś innego; są mniej zobowiązujące niż powieść.
7) Pamięć kości - Clea Koff - książka to reportaż młodej badaczki dotyczący kwestii ludobójstw w Rwandzie, Bośni, Chorwacji i Kosowie; pięknie wydana, wzbogacona ilustracjami z tych miejsc. Intrygująca rzecz. 
   Korzystając z okazji chciałam prosić Gości mych przemiłych coby zabrali głos w ankiecie dotyczącej powieści Cormac'a McCarthy'ego. Póki co z demokratycznej wolności słowa skorzystały dwie osoby bardzo dzielne, a przecież nawet kliknięcie jest bez  22%VAT, co rzadko się obecnie zdarza;)